Home » Wielokulturowość regionu konińskiego

Wielokulturowość regionu konińskiego

WCZORAJ I DZIŚ – KONIN MIASTEM WIELU KULTUR I RELIGII

 

Dnia 7 maja 2015 r. w ramach projektów gimnazjalnych z historii
i geografii odbyła się wycieczka klas drugich do Konina. Celem wyjazdu było poznanie tradycji, zabytków oraz wielokulturowej historii Konina na przestrzeni wieków. Przed wycieczką uczniowie pod kierunkiem opiekunek projektu: pani Joanny Fukowskiej i pani Elżbiety Sadowskiej, poszukiwali, gromadzili oraz opracowywali materiały z różnych źródeł.

Zadaniem, jakie otrzymali w ramach projektu z historii było przygotowanie trasy wycieczki oraz zaprezentowanie najważniejszych zabytków Starego Konina. W ramach projektu z geografii uczniowie prezentowali obiekty sakralne w Koninie i Żychlinie. Podczas wycieczki wyznaczeni uczniowie wcielili się w rolę przewodników a słuchaczami byli koledzy z klas drugich wraz
z wychowawczynią klasy IIA panią Iwoną Lewandowską.

Weronika i Milena w ciekawy sposób przybliżyły nam historię konińskiej fary oraz stojącego w jej pobliżu Słupa Romańskiego.

Dominika i Lena oprowadziły nas po centrum konińskiej Starówki. Poznaliśmy burzliwe dzieje konińskiego ratusza, dowiedzieliśmy się kto jest autorem muzyki hejnału Konina oraz, że w czasach renesansu mieszkał w Koninie wybitny uczony Jan Zemełka a jego dom – najstarszy w mieście, stoi przy Placu Wolności.

Dalej trasa naszej wyprawy prowadziła przez nadwarciańskie Bulwary w kierunku dworku Zofii Urbanowskiej. Postać znanej konińskiej pisarki przybliżył nam Fabian.

Artur i Mateusz A. przedstawili historię budynku dawnej synagogi oraz przekazali nam informacje dotyczące życia mniejszości żydowskiej na ziemi konińskiej.

Paulina wraz z Mateuszem W. podzielili się informacjami dotyczącymi kościoła ewangelicko – augsburskiego. Uczniowie mieli możliwość spotkania się z proboszczem parafii – ks. Waldemarem Wunszem, który przedstawił historię tutejszej parafii, jej główne doktryny. Uczniowie mogli zadawać pytania. Najbardziej zainteresowani byli podobieństwami i różnicami między kościołem ewangelickim a katolickim.

W dalszej części wycieczki Magdalena przedstawiła nam historię konińskiego klasztoru franciszkanów – reformatów, który jest bardzo ciekawym zabytkiem sztuki baroku.

W drodze do Żychlina młodzież odwiedziła cmentarz żołnierzy rosyjskich i niemieckich poległych podczas I wojny światowej a Justyna i Agnieszka opowiedziały nam historię wydarzeń związanych z bitwą, która odbyła się w 1914 r. w Koninie.

W Żychlinie Julia P. i Nadia ciekawie przekazały informacje dotyczące kościoła ewangelicko – reformowanego oraz przeprowadziły wywiad z proboszczem parafii ks. Tadeuszem Jelinkiem. Część nagrania z tego spotkania będzie można wysłuchać już wkrótce. Młodzież mogła posmakować pracy dziennikarskiej dzięki uprzejmości GOK-u.

Wycieczka, podczas której młodzież weszła w rolę przewodników, dziennikarzy, obserwatorów, wiele nauczyła i pozwoliła bliżej poznać wielobarwność kultury ziemi konińskiej.

IMG_0267

received_756840591103516

Opracowały: Nadia Pordąb, Julia Przybyła z klasy IIa

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031