Home » Biblioteka szkolna 2019/2020

Biblioteka szkolna 2019/2020

Randka w ciemno z książką

   W czwartek 14 lutego 2019 r. odbyła się w naszej bibliotece walentynkowa randka w ciemno z książką. Uczniowie i nauczyciele wypożyczali w ten dzień książki w ciemno, bez żadnych rekomendacji, bez czytania recenzji i kto wie być może nawet z gatunku, po który nigdy wcześniej nie sięgali. Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie książki rozeszły się jak świeże bułeczki, a było ich naprawdę sporo. Mamy nadzieję, że nasi młodsi i starsi Czytelnicy spędzili z wybraną książką naprawdę niezapomniany i niepowtarzalny wieczór i że pozostanie on na długo w ich pamięci.

Ewa Ładecka


Kiermasz książek

W okresie od 13 do 21 grudnia 2018 r. odbywał się w bibliotece szkolnej kiermasz tanich książek. W przedstawionej ofercie znajdowały się: książki edukacyjne, historyczne, słowniki, poradniki, bajki, baśnie, legendy, wierszyki, kolorowanki, wyklejanki, literatura piękna i popularno – naukowa. Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię „Drugi Tom”. Wszystkie książki były nowe, ładnie wydane i można je było nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach. Dochód uzyskany z przeprowadzonego kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną  o nowe pozycje książkowe.

Ewa Ładecka

 

Wystawa „Książka uczy historii”

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała. Nasza biblioteka szkolna we współpracy z gminną biblioteką publiczną, zaakcentowała ten niezwykle piękny Jubileusz, bogatą wystawą zatytułowaną „Książka uczy historii”, na której zaprezentowano dzieciom i młodzieży ciekawą ekspozycję książek, materiałów i informacji nawiązujących do wydarzeń tamtych lat.

Ewa Ładecka

 

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie

Dnia 25 października 2018 r. uczniowie klasy VII odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczna w Koninie. Celem wycieczki było przybliżenie im działalności placówki, poznanie jej działów i zbiorów. W Wypożyczalni Głównej młodzież dowiedziała się, jak można stać się czytelnikiem biblioteki, poznała księgozbiór oraz przeszła krótkie szkolenie
w obsłudze katalogu komputerowego. W Czytelni uczniowie poznali różnego rodzaju słowniki, książki wydane do 1945 r., zbiory graficzne i mikrofilmy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Księga imion”, „Słownik gwary przestępczej” oraz książeczki miniaturki.
W Wypożyczalni Książki Mówionej i Zbiorów Muzycznych uwagę uczniów przykuwały książki pisane alfabetem Braille’a oraz płyty winylowe. Wypożyczalnia pochwaliła się także wielkim, nowoczesnym telewizorem i bardzo dużą ilością audiobooków, które zostały zakupione dzięki Konińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Z kolei w Filii dla Dzieci i Młodzieży uczniowie poczuli się jak u siebie w domu. Niezwykle ciepła i przytulna. Chętnie odpoczywali w miękkim fotelu i fotelikach z dobrą książką w ręku. Na koniec wycieczki wszyscy uczestnicy zeszli do piwnic, aby obejrzeć ogromne drzwi byłych sejfów bankowych, gdzie obecnie znajdują się biblioteczne magazyny prasy.

Ewa Ładecka

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dnia 28 września 2018 r. przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji – Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieci z klas najmłodszych poznały przygody sympatycznego „Kogutka Ziutka”, które spotkały się z dużym zainteresowaniem z ich strony. W akcję włączyli się również uczniowie klas starszych, którzy chętnie czytali młodszym dzieciom. Przeczytany głośno tekst skupił uwagę dzieci i pobudził ich wyobraźnię. Uczniowie klas starszych natomiast wysłuchali na lekcjach fragmentów książek dla młodzieży.

Ewa Ładecka

Narodowe Czytanie

   Dnia 7 września 2018 r. cała społeczność szkolna wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, polskiego prozaika, dramaturga i publicysty. Lektura tegorocznej akcji, to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana  w 1924 r. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Czytanie przebiegało w  niezwykle podniosłym nastroju i w wielkim skupieniu. Poszczególne fragmenty odczytywali wybrani uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz przedstawiciele Grona Pedagogicznego. Wydarzeniu towarzyszyła również okolicznościowa wystawka książek pisarza. To już siódma odsłona polskiej akcji społecznej, która propaguje wśród dzieci i młodzieży znajomość literatury narodowej.

Ewa Ładecka

 

 

Regulamin wypożyczania darmowych podręczników

 

 

Grudzień 2019
P W Ś C P S N
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ad Codes Widget