Home » Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna

30. rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka

Podobnie jak w roku ubiegłym, biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielem informatyki, czynnie zaangażowała się w uczczenie 30. rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka, która miała miejsce w naszej szkole dnia 21 listopada. Z tej okazji kilka dni wcześniej nauczyciel bibliotekarz przeprowadził w klasach VII i VIII lekcję biblioteczną związaną z tą tematyką. W trakcie zajęć została także uczniom szczegółowo przybliżona postać Janusza Korczaka – Wielkiego Obrońcy Praw Dziecka oraz biografia Stefanii Sempołowskiej. Uczniowie mieli okazję zapoznania się z książkami Jego autorstwa, jakie znajdują się w posiadaniu biblioteki publicznej: „Prawo dziecka do szacunku” i „Momenty wychowawcze”, oraz innych książek ze zbiorów biblioteki szkolnej: z serii Wielcy Polacy „Janusz Korczak Lekarz o złotym sercu” czy „Mam prawo!” Grzegorza Kasdepke. Nauczyciel bibliotekarz przygotował również wystawę zatytułowaną Prawa Dziecka, która przedstawiała krótką genezę praw dziecka, oraz nawiązywała do założeń „Konwencji o prawach dziecka”. Uczniowie otrzymali również tego dnia pamiątkowe długopisy z grawerem „30. rocznica Konwencji Praw Dziecka”.

Ewa Ładecka

Jesienny kiermasz książek z księgarni DRUGI TOM

Od połowy listopada trwa w bibliotece szkolnej kiermasz tanich książek, które zostały dostarczone do szkoły przez współpracującą z biblioteką Księgarnię „Drugi Tom”. W ofercie znajdują się książki: edukacyjne, historyczne, słowniki, poradniki, bajki, baśnie, legendy, wierszyki, rozmaite kolorowanki i wyklejanki, książki o tematyce bożonarodzeniowej, literatura piękna, popularno–naukowa a także książki kulinarne. W przedstawionej ofercie pojawiło się dużo nowości wydawniczych. Prezentowane książki są nowe, ładnie wydane, w oprawach miękkich i twardych oraz można je nabyć w bardzo przystępnych cenach. Podobnie jak w roku ubiegłym dochód uzyskany z przeprowadzonego kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe.

Ewa Ładecka

Wystawa „11 listopada – Święto Niepodległości”

Z okazji Święta Niepodległości została wystawiona w bibliotece szkolnej ciekawa ekspozycja książek upamiętniająca dramatyczne wydarzenia tamtych lat. Znalazły się wśród nich biografie Józefa Piłsudskiego, przepiękne albumy z dużymi, bogato ilustrowanymi zdjęciami oraz książki napisane również z myślą o młodym czytelniku, mające na celu przybliżenie i zrozumienie polskiej historii.

Ewa Ładecka

Projekt: „ABC-Ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów”

Biblioteka szkolna przystąpiła również do drugiego projektu edukacyjnego „ABC-Ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów”, skierowanego tym razem do dzieci najmłodszych. Projekt realizowany jest przez nauczyciela bibliotekarza, w najstarszej grupie Oa, w ramach lekcji bibliotecznych. Jego zadaniem jest upowszechnianie edukacji ekonomicznej i finansowej wśród przedszkolaków. Projekt oparty został na książce „ABC-Ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów”, napisanej przez Wiktora Czepczyńskiego i Żanetę Kupczyk. Książka ta jest szytym na miarę rozwoju dzieci w wieku 5-10 lat podręcznikiem wiedzy ekonomicznej. Dzieci zagłębiając się stopniowo w treść lektury poznają bliżej jej bohaterów: Zuzię i Maxa, którzy w niezwykle przystępny i zrozumiały sposób wprowadzają swoich młodych odbiorców w świat edukacji ekonomicznej i finansowej.

Ewa Ładecka

Projekt: „Wychowanie przez czytanie”

Biblioteka szkolna przystąpiła w tym roku szkolnym do ogólnopolskiego projektu czytelniczego „Wychowanie przez czytanie”, Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, który realizowany jest przez nauczyciela bibliotekarza z klasą VII w ramach lekcji wychowawczych. Projekt wspiera rozwój moralny młodzieży oraz promuje czytelnictwo i wartościową literaturę. Uczniowie omawiają istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych na podstawie książek: „Gorzka Czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” oraz „Z dzieckiem w świat wartości”.

Ewa Ładecka

Spotkanie z księgarzem z księgarni MAWI

Dnia 13 listopada w środę odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas najmłodszych z księgarzem z firmy „Mawi”, który wygłosił prelekcję pt. „Pozytywny wpływ czytania książek na wszechstronny rozwój dziecka”. Spotkanie poprzedziła, zorganizowana wcześniej w bibliotece szkolnej i publicznej, wystawa nowości edukacyjnych renomowanych wydawnictw dla dzieci.

Elżbieta Sadowska

Kiermasz książek z księgarni MAWI

W okresie od 21 do 30 października 2019 r. odbywał się w bibliotece szkolnej kiermasz książek z księgarni „MAWI” w Koninie. W przedstawionej ofercie znajdowały się głównie książki edukacyjne dla dzieci i młodzieży, utrwalające zasady poprawnej pisowni, naukę czytania i liczenia. Wśród nich znajdowały się również testy kompetencji dla uczniów klas  I-III, testy ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego oraz seria ciekawych atlasów dla najmłodszych. Wszystkie książki były nowe, ładnie wydane i można je było nabyć w atrakcyjnych cenach.

Ewa Ładecka

Narodowe Czytanie nowel polskich 2019

Podczas tegorocznej odsłony ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z  Małżonką dokonali wyboru ośmiu nowel z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta RP. Wśród nich znalazły się:

  • „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej;
  • „Dym” – Marii Konopnickiej;
  • „Katarynka” – Bolesława Prusa;
  • „Mój ojciec wstępuje do strażaków”(ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulza;
  • „Orka”– Władysława Stanisława Reymonta;
  • „Rozdziobią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego;
  • „Sachem”– Henryka Sienkiewicza;
  • oraz „Sawa”(z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryka Rzewuskiego.

Nasza społeczność szkolna zdecydowała się odczytać „Katarynkę” Bolesława Prusa. Wybrane fragmenty noweli czytali zaproszeni goście Pani Wójt Gminy Krzymów Danuta Mazur, Pan Jan Czaja, ksiądz Juliusz Graniczny, a także przedstawiciele Grona Pedagogicznego oraz wybrani uczniowie. Uroczystemu wydarzeniu towarzyszyła również wystawa poświęcona twórczości Bolesława Prusa.

Ewa Ładecka

Rok szkolny 2019/2020

Program: „PoZdro”

Biblioteka szkolna nawiązała również współpracę z Fundacją Medicover promującą zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży. W ramach godzin bibliotecznych nauczyciel bibliotekarz zrealizował z klasą IVb program edukacyjno-zdrowotny „PoZdro”. Celem programu było: wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności, dzięki którym świadomie będą mogli dokonywać wyborów związanych z jakością swojego życia. Zmotywowanie ich do zdrowego stylu życia oraz stworzenie mody na prawidłowe odżywianie i sportowe życie. W trakcie realizacji programu uczniowie zostali również zapoznani z treścią książek dla dzieci, nawiązujących do tej tematyki: „Zdrowe żywienie. Poradnik dla dzieci” Pauliny Bronikowskiej, „Przekroje: owoce i warzywa” Agnieszki Sowińskiej oraz „Recepta na zdrowie” Wiesławy Pyrcz i Wiktorii Przydatek.

Ewa Ładecka

Program: „Szkoła z prawami dziecka”

Biblioteka szkolna wraz z p. Elżbietą Karmowską-Siwik nawiązała współpracę z Fundacją UNICEF i zgłosiła szkołę do IV edycji programu „Szkoła z prawami dziecka”. W ramach realizacji programu nauczyciel bibliotekarz przygotował dla społeczności szkolnej wystawę zatytułowaną Prawa Dziecka. Wystawa przedstawiała krótką genezę praw dziecka, nawiązywała do założeń „Konwencji o prawach dziecka” oraz przybliżyła uczniom bogaty życiorys Janusza Korczaka – Obrońcy Praw Dziecka. Dodatkowo w ramach godzin bibliotecznych odbyły się także zajęcia na ten temat z klasą III Szkoły Podstawowej. Uczniowie zapoznali się z materiałem filmowym i prezentacją multimedialną, chętnie zabierali głos, podawali przykłady łamania praw dzieci na świecie. W trakcie realizacji zajęć uczniowie zostali także zapoznani z treścią książki Grzegorza Kasdepke „Mam prawo!”. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i wyrazili chęć ponownego przyłączenia się do akcji w kolejnym roku szkolnym.

Ewa Ładecka

Wystawa „Jestem z Wami”

Na dzień 17 maja 2019 r. biblioteka szkolna przygotowała wystawę Jestem z Wami o Papieżu Janie Pawle II oraz uroczystą akademię z okazji obchodzonego już po raz ostatni w murach naszego Gimnazjum Dnia Patrona. Wystawa zawierała bogatą ekspozycję książek przedstawiających dzieciństwo, młodość i pontyfikat Papieża oraz przykłady Jego wypowiedzi i sentencji. Była to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć całej społeczności szkolnej postać naszego wielkiego Polaka oraz Jego działalność jako Papieża.

Ewa Ładecka

Wiosenny kiermasz książek

W drugim półroczu miał miejsce w bibliotece szkolnej wiosenny Kiermasz Taniej Książki, które zostały dostarczone do szkoły przez współpracującą z biblioteką Księgarnię „Drugi Tom”. Książki były nowe, pięknie wydane i można je było kupić w bardzo przystępnych cenach. Podobnie jak w I półroczu kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, rodziców i nauczycieli. Dochód uzyskany ze sprzedanych książek wzbogaci od nowego roku szkolnego bibliotekę o nowe pozycje książkowe z ww. księgarni.

Ewa Ładecka

Randka w ciemno z książką

W czwartek 14 lutego 2019 r. odbyła się w naszej bibliotece walentynkowa randka w ciemno z książką. Uczniowie i nauczyciele wypożyczali w ten dzień książki w ciemno, bez żadnych rekomendacji, bez czytania recenzji i kto wie być może nawet z gatunku, po który nigdy wcześniej nie sięgali. Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie książki rozeszły się jak świeże bułeczki, a było ich naprawdę sporo. Mamy nadzieję, że nasi młodsi i starsi Czytelnicy spędzili z wybraną książką naprawdę niezapomniany i niepowtarzalny wieczór i że pozostanie on na długo w ich pamięci.

Ewa Ładecka

Kiermasz książek

W okresie od 13 do 21 grudnia 2018 r. odbywał się w bibliotece szkolnej kiermasz tanich książek. W przedstawionej ofercie znajdowały się: książki edukacyjne, historyczne, słowniki, poradniki, bajki, baśnie, legendy, wierszyki, kolorowanki, wyklejanki, literatura piękna i popularno – naukowa. Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię „Drugi Tom”. Wszystkie książki były nowe, ładnie wydane i można je było nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach. Dochód uzyskany z przeprowadzonego kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną  o nowe pozycje książkowe.

Ewa Ładecka

Wystawa „Książka uczy historii”

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała. Nasza biblioteka szkolna we współpracy z gminną biblioteką publiczną, zaakcentowała ten niezwykle piękny Jubileusz, bogatą wystawą zatytułowaną „Książka uczy historii”, na której zaprezentowano dzieciom i młodzieży ciekawą ekspozycję książek, materiałów i informacji nawiązujących do wydarzeń tamtych lat.

Ewa Ładecka

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie

Dnia 25 października 2018 r. uczniowie klasy VII odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczna w Koninie. Celem wycieczki było przybliżenie im działalności placówki, poznanie jej działów i zbiorów. W Wypożyczalni Głównej młodzież dowiedziała się, jak można stać się czytelnikiem biblioteki, poznała księgozbiór oraz przeszła krótkie szkolenie w obsłudze katalogu komputerowego. W Czytelni uczniowie poznali różnego rodzaju słowniki, książki wydane do 1945 r., zbiory graficzne i mikrofilmy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Księga imion”, „Słownik gwary przestępczej” oraz książeczki miniaturki. W Wypożyczalni Książki Mówionej i Zbiorów Muzycznych uwagę uczniów przykuwały książki pisane alfabetem Braille’a oraz płyty winylowe. Wypożyczalnia pochwaliła się także wielkim, nowoczesnym telewizorem i bardzo dużą ilością audiobooków, które zostały zakupione dzięki Konińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Z kolei w Filii dla Dzieci i Młodzieży uczniowie poczuli się jak u siebie w domu. Niezwykle ciepła i przytulna. Chętnie odpoczywali w miękkim fotelu i fotelikach z dobrą książką w ręku. Na koniec wycieczki wszyscy uczestnicy zeszli do piwnic, aby obejrzeć ogromne drzwi byłych sejfów bankowych, gdzie obecnie znajdują się biblioteczne magazyny prasy.

Ewa Ładecka

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dnia 28 września 2018 r. przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji – Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieci z klas najmłodszych poznały przygody sympatycznego „Kogutka Ziutka”, które spotkały się z dużym zainteresowaniem z ich strony. W akcję włączyli się również uczniowie klas starszych, którzy chętnie czytali młodszym dzieciom. Przeczytany głośno tekst skupił uwagę dzieci i pobudził ich wyobraźnię. Uczniowie klas starszych natomiast wysłuchali na lekcjach fragmentów książek dla młodzieży.

Ewa Ładecka

Narodowe Czytanie 2018

   Dnia 7 września 2018 r. cała społeczność szkolna wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, polskiego prozaika, dramaturga i publicysty. Lektura tegorocznej akcji, to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana  w 1924 r. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Czytanie przebiegało w  niezwykle podniosłym nastroju i w wielkim skupieniu. Poszczególne fragmenty odczytywali wybrani uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz przedstawiciele Grona Pedagogicznego. Wydarzeniu towarzyszyła również okolicznościowa wystawka książek pisarza. To już siódma odsłona polskiej akcji społecznej, która propaguje wśród dzieci i młodzieży znajomość literatury narodowej.

Ewa Ładecka

 

Regulamin wypożyczania darmowych podręczników

Rok szkolny 2018/2019

 

Październik 2020
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Ad Codes Widget