Home » Aktualności 2020/2021 » Narodowe czytanie

Narodowe czytanie

13 września Szkoła Podstawowa w Krzymowie  włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania 2021, organizowaną pod patronatem pary prezydenckiej.

W tym roku lekturą wybraną do Narodowego Czytania została „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Prezydent RP Andrzeja Duda, zachęcając do udziału w akcji, napisał: „Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

W tym wyjątkowym czasie wspólne czytanie klasyki literatury stało się doskonałą okazją do wzbudzenia poczucia jedności. Książka łączy w sobie elementy tragizmu i komizmu, dzięki czemu wady, takie jak obłuda czy materializm zostają złagodzone. Wspólna inicjatywa p. Agnieszki Gronowskiej i uczniów klas VII i VIII dała mnóstwo satysfakcji wszystkim uczestnikom tego wspaniałego przedsięwzięcia.  Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930