Home » Aktualności 2020/2021 » Wielkopolska pamięta, nasza szkoła pamięta!

Wielkopolska pamięta, nasza szkoła pamięta!

Z okazji 120 rocznicy strajku dzieci polskich we Wrześni, biblioteka szkolna przesłała do uczniów i nauczycieli  plik z garścią informacji i fotografii na ten temat. Jednocześnie zaprezentowała ciekawą gazetkę wraz z planszą edukacyjną 3D przesłaną do naszej szkoły w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Września, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Instytutu Pamięci Narodowej
w Poznaniu. 

20 maja 1901 uczniowie z Katolickiej Szkoły Ludowej we Wrześni rozpoczęli strajk. Protestowali przeciwko germanizacji szkoły, głównie przeciwko modlitwie i nauce religii w języku niemieckim. Uczniowie sprzeciwiali się między innymi odpowiadaniu na lekcjach w języku zaborcy. Dzieci karano chłostą i więzieniem. Mimo represji bojkot we wrzesińskiej szkole trwał do 1904 roku. 

Trójwymiarowe tablice edukacyjne, które w przystępny i obrazkowy sposób przybliżają uczniom ten trudny temat, trafiły do wszystkich wielkopolskich podstawówek, a celem było zachęcenie uczniów z innych regionów do odwiedzenia Wrześni i Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich. Powstało 1500 takich egzemplarzy. 

Autorką projektu tablicy jest Magdalena Waszak, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Inicjatywę współfinansował Instytut Pamięci Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Biblioteka przesłała także link do filmu „Dzieci wrzesińskie 1901”, którego premiera odbyła się 30 maja tego roku we Wrzesińskim Ośrodku Kultury.

Zdjęcia do filmu kręcono w historycznym budynku Katolickiej Szkoły Ludowej, miejscu strajku dzieci wrzesińskich z 1901. Obecnie znajduje się tam Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich.

E. Sadowska

 

czerwiec 2021
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Ad Codes Widget