Home » Aktualności 2020/2021 » Dzień Liczby π

Dzień Liczby π

14 marca na świecie obchodzony jest Dzień Liczby π

   Dla tych, którzy nadal nie wiedzą –liczba π definiowana jest między innymi jako stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się π jako 3,14, ale liczba π ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa.

   Liczba π jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie, z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.

   14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby π. W tym dniu w szkole zazwyczaj odbywały się różne działania popularyzujące matematykę. W tym roku obchodziliśmy to święto nieco inaczej.

   W szkole tylko uczniowie klasy 2 i 3 pod opieką swoich wychowawców wykonywali prace plastyczne, wyszukiwali i zapisywali wyrazy z cząstką „pi” oraz rozwiązywali zagadki matematyczne. W świętowaniu Dnia liczby π nie zabrakło też zabaw ruchowych.

   Pozostałe klasy podczas zajęć online lub w domu wykonywali przydzielone im zadania.

   Uczniowie klasy 7 mieli za zadanie zmierzyć obwód okręgu i długość średnicy naczynia, a następnie obliczyć stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Niektórzy uczniowie z klas 6ab i 7 dla pani Ludolfiny (nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku) wykonali słodkie upominki. Uczeń z klasy 6b wykonał prezentację na temat liczby π.

  Wszystkim osobom zaangażowanym w obchody Święta liczby π serdecznie dziękujemy.

marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Ad Codes Widget