Home » SP_rok 2017_18 » 11 LISTOPADA

11 LISTOPADA

11 LISTOPADA

Nadszedł listopad, a z nim coroczne Święto Niepodległości.

Drogi uczniu, faktycznie zbliża się Dzień Niepodległości. Gdybyś zapytał kogoś, o co chodzi z tym całym Świętem Niepodległości, dałby ci zapewne standardową odpowiedź: “11 listopada to dzień, w którym Polska stała się wolna”.

Czy coś z tego rozumiesz? Wyobraź sobie, jak to jest tej wolności nie mieć. W dzisiejszych czasach możesz robić i mówić wszystko, co chcesz. Tymczasem przed 1918 rokiem bywało tak, że nie mogłeś czasem nawet wyjść z domu. Nie mogłeś robić tego, co ci się żywnie podoba.

Dalej – nie mogłeś nawet mówić tego, co chcesz. Gdyby ci się wtedy przypadkiem zdarzyło obrazić rząd, byłoby z tobą kiepsko. Mogłeś zostać aresztowany chociażby za czytanie niedozwolonej przez władze książki, a co gorsza, za jej pisanie. Tak było przez 120 lat. Czy miłe by ci było takie życie?

Znaleźli się na szczęście ludzie, którzy gotowi byli się poświęcić za wolność narodu. Po wielu staraniach nadeszła! Wolność! NIEPODLEGŁOŚĆ! Własny kraj! Na zawsze! A czy ty, drogi uczniu, gdyby zaszła taka potrzeba, mógłbyś nawet umrzeć za cały swój kraj? Mimo wszystko mam nadzieję, że tak.

Podsumowując, gdy będziesz obchodził dzień 11 listopada, nie kojarz go tylko z datami historycznymi i żmudnymi rozprawkami, ale pamiętaj też o tych ludziach, którzy woleli zakończyć swój żywot, niż żyć bez wolności.

 

11 listopada 2017r. delegacja naszych uczniów i nauczycieli na czele z panią dyrektor Marzeną Dopytalską wzięła udział
w gminnych obchodach Święta Niepodległości.
W sposób szczególny jesteśmy dumni z postawy naszych wspaniałych harcerzy.
Dziękujemy wszystkim, dla których Ojczyzna w tym dniu była najważniejsza.

 

 

 

 

 

 

 

 

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930